sobota, 20 lipca 2013

Stulejka u małych chłopców

Nawet całkiem mali mężczyźni miewają problemy z siusiakami. Do najczęstszych należy stulejka. Rodzice na jej temat zadają mnóstwo pytań. Odpowiadamy na nie.
Czy napletek musi swobodnie zsuwać się już u niemowlęcia?
Nie. U niemal wszystkich chłopców, którzy nie ukończyli jeszcze roku , napletek jest wąski, ściśle przylega do żołędzi i odsłania jedynie ujście cewki moczowej. To absolutnie normalne. Z czasem (najczęściej do końca drugiego roku życia) odkleja się sam. U trzy- cztero-latka  powinien już zsuwać się zupełnie swobodnie.

Kiedy trzeba iść z dzieckiem do lekarza?

Trzeba to zrobić jak najszybciej, jeśli napletek jest tak wąski, że malec ma trudności z siusianiem, odczuwa dyskomfort , pieczenie, albo ból, mocz wypływa cienką stróżką albo zalega przy siusianiu pod napletkiem ( na końcu prącia pojawia się wówczas coś w rodzaju balonika ). Szybkiej pomocy wymagają też dzieci, które mają powtarzające się stany zapalne: siusiak jest zaczerwieniony, obrzęknięty, pojawia się robna wydzielina lub bakterie w moczu

Dlaczego stulejkę trzeba leczyć?

Nieleczona stulejka może prowadzić do bardzo wielu problemów: zakażeń układu moczowego, infekcji skórnych, wtórnego moczenia nocnego. U nastolatków i młodych mężczyzn stulejka może być źródłem wielu kompleksów. Poza tym zbyt wąski napletek uniemożliwia utrzymywanie higieny narządów płciowych, a z powodu pękania może w przyszłości poważnie utrudnić życie seksualne.

Źródło: Twój Maluszek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz